|  | 

Zdrowie

Somatyczne unerwienie aferentne

Somatyczne unerwienie aferentne dolnego kanału rodnego: Dolny odbytniczy, kroczowy i grzbietowy nerw łechtaczki -• od nerwu sromowego (S2,3.4)-

Nerw biodrowo-pachwinowy (LJ i płciowo-udowy (Lj, Dwadzieścia nerwów przenoszących bóle porodowe, a mianowicie: a) trzewne włókna aferentne z 11 i 12 odcinka piersiowego – ból skurczów macicy b) tylne korzenie nerwów krzyżowych 2, 3 i 4, przenoszące włókna aferentne miedniczne (Henry Headr 1861-1940) – bóle z rozwarcia szyjki c) odbytnicze, kroczowe i sromowe odgałęzienia splotu krzyżowego – bóle z rozciągania krocza d) biodrowo-pachwinowe i płciowo- -udowe odgałęzienia splotu lędźwiowego.

-1. Analgezja podpajęczynówkowa (podoponowa) (p. także rozdz. XVIII). Może być zastosowana do porodu kleszczowego lub normalnego. Przy porodzie normalnym lub kleszczowym z nacięciem krocza analgezja winna sięgać do Sj (blok siodłowy93’04), co określa obszar analgezji w obrębie krocza i okolicy okołoodbytniczej, bez objęcia nóg). Mięsień macicy zachowuje swą czynność bez kontroli nerwowej i może mieć swe własne rozruszniki. Czynność macicy prowadząca z powodzeniem do porodu może się odbywać w warunkach pełnej analgezji podpajęczynówkowej95.

somatyczne-unerwienie-aferentne

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Zalety rozkładanej kanapy

    Zalety rozkładanej kanapy

    Rozkładana kanapa to chyba najpopularniejszy i najlepiej sprzedający się mebel w naszym kraju od dziesięcioleci. Kanapy tego rodzaju pojawiają się w salonach, pokojach dziecięcych i młodzieżowych oraz nawet sypialniach. Dobrze, rozkładana kanapa to niekończąca się ilość zalet, która często idzie w parze z niezbyt wysoką ceną. Zastanawiasz się, czy warto ją kupić do swojego domu?

  • Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Większość z nas na co dzień spędza sporo czasu przy biurku. Niezależnie od tego, czy jesteśmy uczniami, studentami, czy też pracujemy w biurze, jednym z podstawowych mebli, z których korzystamy jest fotel biurowy. To mebel, który jest obowiązkowym wyposażeniem biur, pokoju dziecięcego lub domowego gabinetu oraz przestrzeni, do korzystania z komputera w domu. Wbrew pozorom