|  | 

Zdrowie

Skopolamina

Skopolamina
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

-5. Skopolamina (p. także str. 79): 1) nie podwyższa progu bólowego, 2) zmienia reakcję chorego na ból, powodując niepamięć, pobudzenie i niekiedy splątanie przypominające ostry stan maniakalny71. Nie wpływa depresyjnie na oddychanie płodu ani na przebieg porodu. Jest czasem łączona z petydyną, barbituranami itd., ponieważ powoduje niepamięć. Może być przyczyną obrzęku języczka podniebiennego. Nie należy jej podawać w późnym okresie porodu, gdyż może powodować niepokój i brak współpracy. Przechodzi przez barierę łożyskową. Jednorazowe podanie morfiny i skopolaminy lub petydyny i skopolaminy jest często korzystne na początku porodu.

STAN PÓŁSNU: morfina i skopolamina72’78. Obecnie jest to metoda rzadko stosowana. Patrz V wyd. tego podręcznika (1964). 6. Barbiturany (p. także rozdz. VIII). Działanie jest niepewne mogą powodować niepokój, senność i splątanie.

-7. Brometol (awertyna p. także str. 80). Zwykle dawka wynosi 75 mg/kg po odjęciu 6 kg masy macicy i jej zawartości. Działanie trwa 1,5-2 godzin i może powodować przedłużenie porodu i bezdech noworodka. Po podaniu brometolu dobry jest przebieg płytkiej anestezji, np. podtlenkiem azotu i tlenem. Nie jest to metoda polecana do znieczulania porodu, lecz ma zastosowanie w leczeniu rzucawki.

skopolamina

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Śpiączka cukrzycowa

    Śpiączka cukrzycowa

    -6. Śpiączka cukrzycowa. Leczenia wymagają następujące zaburzenia: 1) niedobór insuliny, 2) odwodnienie, 3) utrata jonów sodu i potasu, 4) kwasica metaboliczna, 5) choroba leżąca u podstawy zaburzeń. Insulina ma w ustroju krótki okres półtrwania (5 minut), lepiej zatem podawać ją często, lecz w małych dawkach. Wodorowęglan sodu stosuje się w małych dawkach jako roztwór izotoniczny

  • Spadek ciśnienia jest niedostateczny

    Spadek ciśnienia jest niedostateczny

    – 5.2, 5.3. Jeżeli kilkudniowe stosowanie leku nie wywołuje zamierzonego spadku ciśnienia tętniczego, należy dawkę leku zwiększyć do poziomu górnej dawki leczniczej (upewniając się uprzednio, że chory podporządkowuje się zaleceniom dietetycznym i farmakologicznym). Jeżeli pomimo takiego postępowania spadek ciśnienia jest niedostateczny, należy przejść do terapii dwoma lekami przeciwnadciśnieniowymi (p. tab. 5.3). Leczenie to polega na