|  | 

Zdrowie

Skopolamina

-5. Skopolamina (p. także str. 79): 1) nie podwyższa progu bólowego, 2) zmienia reakcję chorego na ból, powodując niepamięć, pobudzenie i niekiedy splątanie przypominające ostry stan maniakalny71. Nie wpływa depresyjnie na oddychanie płodu ani na przebieg porodu. Jest czasem łączona z petydyną, barbituranami itd., ponieważ powoduje niepamięć. Może być przyczyną obrzęku języczka podniebiennego. Nie należy jej podawać w późnym okresie porodu, gdyż może powodować niepokój i brak współpracy. Przechodzi przez barierę łożyskową. Jednorazowe podanie morfiny i skopolaminy lub petydyny i skopolaminy jest często korzystne na początku porodu.

STAN PÓŁSNU: morfina i skopolamina72’78. Obecnie jest to metoda rzadko stosowana. Patrz V wyd. tego podręcznika (1964). 6. Barbiturany (p. także rozdz. VIII). Działanie jest niepewne mogą powodować niepokój, senność i splątanie.

-7. Brometol (awertyna p. także str. 80). Zwykle dawka wynosi 75 mg/kg po odjęciu 6 kg masy macicy i jej zawartości. Działanie trwa 1,5-2 godzin i może powodować przedłużenie porodu i bezdech noworodka. Po podaniu brometolu dobry jest przebieg płytkiej anestezji, np. podtlenkiem azotu i tlenem. Nie jest to metoda polecana do znieczulania porodu, lecz ma zastosowanie w leczeniu rzucawki.

skopolamina

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Zalety rozkładanej kanapy

    Zalety rozkładanej kanapy

    Rozkładana kanapa to chyba najpopularniejszy i najlepiej sprzedający się mebel w naszym kraju od dziesięcioleci. Kanapy tego rodzaju pojawiają się w salonach, pokojach dziecięcych i młodzieżowych oraz nawet sypialniach. Dobrze, rozkładana kanapa to niekończąca się ilość zalet, która często idzie w parze z niezbyt wysoką ceną. Zastanawiasz się, czy warto ją kupić do swojego domu?

  • Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Większość z nas na co dzień spędza sporo czasu przy biurku. Niezależnie od tego, czy jesteśmy uczniami, studentami, czy też pracujemy w biurze, jednym z podstawowych mebli, z których korzystamy jest fotel biurowy. To mebel, który jest obowiązkowym wyposażeniem biur, pokoju dziecięcego lub domowego gabinetu oraz przestrzeni, do korzystania z komputera w domu. Wbrew pozorom