|  | 

Zdrowie

Oceniając łączną terapię nitrogliceryną

Oceniając łączną terapię nitrogliceryną
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Oceniając łączną terapię nitrogliceryną i dobutaminą należy stwierdzić 2 bardzo korzystne kierunki działania tych leków. Z jednej strony nitrogliceryna, działająca przede wszystkim rozszerzająco na naczynia żylne, powoduje zwiększenie objętości rezerwowej żylnej na obwodzie, zmniejszając tym samym powrót żylny i obniżając ciśnienie napełniania komory lewej. Zmniejszenie nadmiernego wypełniania serca przyczynia się do lepszego jego opróżniania, co pośrednio zwiększa pojemność minutową. Z drugiej strony dobutamina, będąca wybiórczym agonistą receptora Pj-adrenergicznego, zwiększa kurczliwość mięśnia sercowego przez pobudzenie receptorów P dzięki swojemu działaniu inotropowemu dobutamina zwiększa frakcję wyrzutową, poprawiając jednocześnie przepływ wieńcowy.

Celem tej skojarzonej terapii jest to, aby odpowiednio dobrane dawki obydwu leków zmniejszały obciążenie wstępne i zwiększały siłę skurczu mięśnia sercowego, nie powodując jednocześnie istotnego przyspieszenia częstości serca i obniżenia ciśnienia tętniczego gwarantuje to najbardziej ekonomiczną pracę serca, poprawę pojemności minutowej i ograniczenie strefy zawału.

oceniajac-laczna-terapie-nitrogliceryna

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Zalety rozkładanej kanapy

    Zalety rozkładanej kanapy

    Rozkładana kanapa to chyba najpopularniejszy i najlepiej sprzedający się mebel w naszym kraju od dziesięcioleci. Kanapy tego rodzaju pojawiają się w salonach, pokojach dziecięcych i młodzieżowych oraz nawet sypialniach. Dobrze, rozkładana kanapa to niekończąca się ilość zalet, która często idzie w parze z niezbyt wysoką ceną. Zastanawiasz się, czy warto ją kupić do swojego domu?

  • Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Większość z nas na co dzień spędza sporo czasu przy biurku. Niezależnie od tego, czy jesteśmy uczniami, studentami, czy też pracujemy w biurze, jednym z podstawowych mebli, z których korzystamy jest fotel biurowy. To mebel, który jest obowiązkowym wyposażeniem biur, pokoju dziecięcego lub domowego gabinetu oraz przestrzeni, do korzystania z komputera w domu. Wbrew pozorom