|  | 

Zdrowie

Objawy niepożądane

Objawy niepożądane, występujące w toku leczenia glikokortykosteroidami, w postaci szybkiego zwiększenia masy ciała, trądziku skóry, nieprawidłowego odkładania tkanki tłuszczowej, twarzy księżycowa tej, cukromoczu, nieprawid-łowej pigmentacji skóry, rozstępów skórnych i psychozy, są na ogół przemijające i ustępują samoistnie w ciągu kilku tygodni po zakończeniu leczenia.

Do najpoważniejszych i zmuszających do natychmiastowego przerwania leczenia objawów niepożądanych należą ostre owrzodzenia błony śluzowej żołądka łub dwunastnicy oraz krwawienia z przewodu pokarmowego.

Po zakończeniu leczenia przeciwzapalnego, zwłaszcza glikokortykosteroidami, może w ciągu kilku dni, a najwyżej 2-5 tygodni, dojść do tzw. fenomenu odbicia (rebound phenomenon). Polega on na przemijającym zaostrzeniu objawów chorobowych (gorączka, bóle stawów) i wzroście wskaźników aktywności reuma-tycznej (odczyn opadania, białko ostrej fazy). „Fenomen odbicia” najczęściej ustępuje samoistnie w ciągu 1-2 tygodni.

objawy-niepozadane

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Zalety rozkładanej kanapy

    Zalety rozkładanej kanapy

    Rozkładana kanapa to chyba najpopularniejszy i najlepiej sprzedający się mebel w naszym kraju od dziesięcioleci. Kanapy tego rodzaju pojawiają się w salonach, pokojach dziecięcych i młodzieżowych oraz nawet sypialniach. Dobrze, rozkładana kanapa to niekończąca się ilość zalet, która często idzie w parze z niezbyt wysoką ceną. Zastanawiasz się, czy warto ją kupić do swojego domu?

  • Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Większość z nas na co dzień spędza sporo czasu przy biurku. Niezależnie od tego, czy jesteśmy uczniami, studentami, czy też pracujemy w biurze, jednym z podstawowych mebli, z których korzystamy jest fotel biurowy. To mebel, który jest obowiązkowym wyposażeniem biur, pokoju dziecięcego lub domowego gabinetu oraz przestrzeni, do korzystania z komputera w domu. Wbrew pozorom