|  | 

Zdrowie

Operację Nissena

Operację Nissena
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Operację Nissena można wykonać również z dostępu przez klatkę piersiową. Wymienione zabiegi mogą być stosowane tylko w mniej zaawansowanych postaciach przepuklin rozworu, związanych ze wstecznym odpływem żołądkowo-przeły- kowym. W przypadkach ze zwężeniem lub obrzękiem zapalnym błony śluzowej przełyku Ekesparre proponuje wykonanie podłużnej ezofagotomii. Po sprowadzeniu dolnej części przełyku poniżej przepony wykonuje się podśluzówkowe nacięcie podłużne warstwy mięśni podłużnych i poprzecznych. W wielu przypadkach można w ten sposób usunąć zwężenie światła przełyku. Odtworzenie kąta przełykowo- -żołądkowego Hisa dokonuje się przez przyszycie prawej wypukłości dna żołądka trzema szwami do dolnego odcinka przełyku. Krzywiznę mniejszą żołądka przyszywa się do przedniej ściany jamy brzusznej metodą Lortata-Jacoba.

Zwolennicy dostępu przez jamę brzuszną operują w ten sposób lewostronne przepukliny okołoprzełyliowe. Jeżeli przepuklina jest po stronie prawej, to dostęp powinien być przez klatkę piersiową. W przypadkach utrzymującego się bliznowateg© zwężenia wykonuje się gastrostomię w celu ewentualnego stosowania okrężnego rozszerzania – bouginage. Zwężenie spotyka się w ok. 20% przypadków. U większości chorych dzieci wystarczy kilka rozszerzeń. W ciężkich przypadkach trzeba je wykonywać przez kilka miesięcy. Okrężny bouginage polega na przesuwaniu rozszerza- deł o różnej grubości, przy czym rozszerzadła te prowadzą nici polipropylowe „Pro- lene”, wprowadzone przez nos i przełyk do żołądka, a wyprowadzone przez otwór gastrostomijny. Wielu autorów radzi również wykonywanie pyloroplastyki, zwłaszcza że przy preparowaniu mogło dojść do uszkodzenia nerwu błędnego. Zabieg ten jest operacją z wyboru w zespole Roviralty, w którym występuje zwężenie odźwiernika.

operacje-nissena

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Zalety rozkładanej kanapy

    Zalety rozkładanej kanapy

    Rozkładana kanapa to chyba najpopularniejszy i najlepiej sprzedający się mebel w naszym kraju od dziesięcioleci. Kanapy tego rodzaju pojawiają się w salonach, pokojach dziecięcych i młodzieżowych oraz nawet sypialniach. Dobrze, rozkładana kanapa to niekończąca się ilość zalet, która często idzie w parze z niezbyt wysoką ceną. Zastanawiasz się, czy warto ją kupić do swojego domu?

  • Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Większość z nas na co dzień spędza sporo czasu przy biurku. Niezależnie od tego, czy jesteśmy uczniami, studentami, czy też pracujemy w biurze, jednym z podstawowych mebli, z których korzystamy jest fotel biurowy. To mebel, który jest obowiązkowym wyposażeniem biur, pokoju dziecięcego lub domowego gabinetu oraz przestrzeni, do korzystania z komputera w domu. Wbrew pozorom