|  | 

Zdrowie

Schemat operacji Allisona

VIII międzyżebrze po stronie lewej. W trójkącie, którego podstawę stanowi przepona, linię boczną – aorta, a linię przyśrodkową – osierdzie, uwidacznia się wypuklenie, przylegające do przełyku, odpowiadające przepuklinie wślizgowej. Szczyt trójkąta stanowi część więzadła płucnego, które należy przeciąć, aby uruchomić na tępo przełyk. Przełyk uruchamia się ku górze aż nad łuk aorty.

Po uruchomieniu przełyk ujmuje się na dren Penrose’a i odsłania pierścień mięśniowy rozworu przełykowego przez odpreparowanie przepukliny nożyczkami. Od przodu znajduje się grubą warstwę włókien mięśniowych prawej odnogi przepony. Tworzą one lewy brzeg pierścienia rozworu i przebiegają powierzchownie w stosunku do cienkiej warstwy włókien mięśniowych prawej odnogi przepony, która znajduje się od tyłu, głębiej i tworzy prawy brzeg pierścienia rozworu. Tuż przy rozworze chwyta się kleszczykami odcinek przepony i nacina go razem z otrzewną ścienną. Następnie przez ten otwór wprowadza się palec do jamy otrzewnej i ku górze przez rozwór do worka przepuklinowego. Na palcu napina się więzadło przeponowo-prze- łykowe. Nacina się je i odsłania otrzewną ścienną, która tworzy przednią ścianę worka przepuklinowego. Po przecięciu worka przepuklinowego w świetle ukazuje się ściana żołądka. Zachyłek otrzewnej, który stanowi worek przepuklinowy, wnika ku przodowi i na prawo od przedniej powierzchni wpuklającego się żołądka. Tylną część worka przepuklinowego stanowi przednia ściana żołądka, dlatego też worek nie może pokryć całkowicie obwodu żołądka.

Fakt ten uzasadnia nazwanie tej postaci przepukliny przepukliną wślizgową. Warstwa powięziowa, nazwana przez Allisona więzadłem przełykowo-przeponowym, jest często bardzo rozciągnięta ponad wpuklającym się żołądkiem i workiem, tak

schemat-operacji-allisona

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Zalety rozkładanej kanapy

    Zalety rozkładanej kanapy

    Rozkładana kanapa to chyba najpopularniejszy i najlepiej sprzedający się mebel w naszym kraju od dziesięcioleci. Kanapy tego rodzaju pojawiają się w salonach, pokojach dziecięcych i młodzieżowych oraz nawet sypialniach. Dobrze, rozkładana kanapa to niekończąca się ilość zalet, która często idzie w parze z niezbyt wysoką ceną. Zastanawiasz się, czy warto ją kupić do swojego domu?

  • Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Większość z nas na co dzień spędza sporo czasu przy biurku. Niezależnie od tego, czy jesteśmy uczniami, studentami, czy też pracujemy w biurze, jednym z podstawowych mebli, z których korzystamy jest fotel biurowy. To mebel, który jest obowiązkowym wyposażeniem biur, pokoju dziecięcego lub domowego gabinetu oraz przestrzeni, do korzystania z komputera w domu. Wbrew pozorom