|  | 

Zdrowie

Rozpoznanie i różnicowanie

Rozpoznanie i różnicowanie
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Główne trudności diagnostyczne polegają na odróżnieniu pierwotnej nadczynności przytarczyc od hiperkalcemii innego pochodzenia. Pierwotną nadczynność można ustalić z dokładnością do 99%, stosując ogólnie dostępne badania, jak stężenia wapnia i fosforu w osoczu, fosfatazy zasadowej, chlorków, wodorowęglanów, kwasu moczowego, mocznika, kreatyniny oraz szybkości opadania krwinek czerwonych. Stosunek ilości chlorków do fosforanów większy niż 33 : 1 stwierdzono u 94% chorych z pierwotną nadczynnością przytarczyc. Gdy stosunek ten jest mniejszy niż 33 : 1, wówczas u 96% chorych hiperkalcemia miała inną przyczynę (4).

Po ustaleniu rozpoznania pierwotnej nadczynności przytarczyc do rozwiązania pozostaje zagadnienie, czy przyczyną choroby jest gruczolak jednej lub kilku przytarczyc, czy też przerost części lub wszystkich gruczołów. W 80% przypadków przyczyną choroby jest pojedynczy guzek, którego wielkość jest zazwyczaj proporcjonalna do hiperkalcemii. Zwykle guzek ma średnicę 1 cm, znane są również przypadki obecności czynnego mikrogruczolaka wewnątrz przytarczycy o prawidłowym zewnętrznym wyglądzie (18). Lokalizacja guzka jest często bardzo trudna. Do jej ustalania stosowane są następujące metody:

Ultrasonografia. Jest badaniem rutynowym i zapewnia umiejscowienie zmiany z dokładnością do 70-94%. Struktury średnicy poniżej 5 mm nie są uwidaczniane za pomocą tej metody, która ponadto nie pozwala na odróżnienie gruczolaka przytarczycy od węzła chłonnego okołotarczowego lub niewielkich gruczolaków samej tarczycy (2, 19).

rozpoznanie-i-roznicowanie

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Śpiączka cukrzycowa

    Śpiączka cukrzycowa

    -6. Śpiączka cukrzycowa. Leczenia wymagają następujące zaburzenia: 1) niedobór insuliny, 2) odwodnienie, 3) utrata jonów sodu i potasu, 4) kwasica metaboliczna, 5) choroba leżąca u podstawy zaburzeń. Insulina ma w ustroju krótki okres półtrwania (5 minut), lepiej zatem podawać ją często, lecz w małych dawkach. Wodorowęglan sodu stosuje się w małych dawkach jako roztwór izotoniczny

  • Spadek ciśnienia jest niedostateczny

    Spadek ciśnienia jest niedostateczny

    – 5.2, 5.3. Jeżeli kilkudniowe stosowanie leku nie wywołuje zamierzonego spadku ciśnienia tętniczego, należy dawkę leku zwiększyć do poziomu górnej dawki leczniczej (upewniając się uprzednio, że chory podporządkowuje się zaleceniom dietetycznym i farmakologicznym). Jeżeli pomimo takiego postępowania spadek ciśnienia jest niedostateczny, należy przejść do terapii dwoma lekami przeciwnadciśnieniowymi (p. tab. 5.3). Leczenie to polega na