|  | 

Zdrowie

Niewystąpienie spodziewanego spadku ciśnienia tętniczego

Niewystąpienie spodziewanego spadku ciśnienia tętniczego
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Niewystąpienie spodziewanego spadku ciśnienia tętniczego, mimo użycia powyższych sposobów postępowania, najczęściej jest spowodowane przyjmowaniem przez chorego nadmiernej ilości Na+ w diecie. Jeśli pomimo ograniczenia zawartości Na+ w diecie oraz intensywnego leczenia farmakologicznego, nie uzyskuje się spodziewanego spadku ciśnienia tętniczego, to należy przypuszczać, że ma ono charakter złośliwy. Rozpoznanie takie uzasadnia obecność cech encefalopatii nadciśnieniowej, retinopatii 111° i IV°, szybko postępującej niewydolności wydalniczej nerek oraz niewydolności krążenia. Za takim rozpoznaniem przemawia również duża aktywność reninowa w osoczu. Brak skutku leczniczego po intensywnym leczeniu przeciwnadciśnieniowym oraz obecność cech nadciśnienia złośliwego może być wskazaniem do wykonania nefrektomii chirurgicznej lub farmakologicznej (wstrzyknięcie żelatyny do tętnic nerkowych).

Nadciśnienie nerkowopochodne przy GFR wynoszącym 5-30 ml/min. Leczenie to różni się od leczenia stosowanego u chorych z GFR ponad 30 ml/min tylko rodzajem diuretyku. U chorych ze znacznie ograniczo-nym przesączaniem kłębuszkowym należy stosować diuretyki pętlowe (w tym głównie furosemid) lub metolazon, pozostałe bowiem leki moczopędne są nieskuteczne. Poszczególne stopnie leczenia przeciwnadciśnieniowego u tych chorych nie różnią się poza tym od podanych dla chorych z GFR ponad 30 ml/min.

Nadciśnienie u chorych z GFR poniżej 5 ml/min lub u chorych dializowanych. U nie dializowanych chorych wykazujących GFR poniżej

– 5 ml/min nie należy najlepiej stosować żadnego farmakologicznego leczenia przeciwnadciśnieniowego, każdy bowiem spadek ciśnienia tętniczego wywołuje raptowne pogorszenie istniejącej niewydolności wydalniczej nerek.

niewystapienie-spodziewanego-spadku-cisnienia-tetniczego

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Zalety rozkładanej kanapy

    Zalety rozkładanej kanapy

    Rozkładana kanapa to chyba najpopularniejszy i najlepiej sprzedający się mebel w naszym kraju od dziesięcioleci. Kanapy tego rodzaju pojawiają się w salonach, pokojach dziecięcych i młodzieżowych oraz nawet sypialniach. Dobrze, rozkładana kanapa to niekończąca się ilość zalet, która często idzie w parze z niezbyt wysoką ceną. Zastanawiasz się, czy warto ją kupić do swojego domu?

  • Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Większość z nas na co dzień spędza sporo czasu przy biurku. Niezależnie od tego, czy jesteśmy uczniami, studentami, czy też pracujemy w biurze, jednym z podstawowych mebli, z których korzystamy jest fotel biurowy. To mebel, który jest obowiązkowym wyposażeniem biur, pokoju dziecięcego lub domowego gabinetu oraz przestrzeni, do korzystania z komputera w domu. Wbrew pozorom