|  | 

Zdrowie

Regulacja wapnia w ustroju

Regulacja wapnia w ustroju

Wapń wchodzi w skład wszystkich płynów ustrojowych i bierze udział w wielu procesach fizjologicznych, począwszy od krzepnięcia krwi, tworzenia kości aż do wytwarzania mleka. Zawartość wapnia w ustroju wynosi ok. 2%, co u dorosłego człowieka stanowi ok. 1500 g. Z tej ilości ok. 99% znajduje się w kościach, ok. 1% w płynie wewnątrzkomórkowym i ok. 0,066% w osoczu. Całkowity wapń w osoczu jest sumą trzech frakcji:

wapń związany z białkami – Ca Prot, przesączalne kompleksy wapniowe – Ca R, wapń zjonizowany — Ca2+ Ca R i Ca2+ tworzą dyfundujący przesączałny wapń. Połowę całkowitego wapnia stanowi Ca2+ i ta frakcja ulega zmianom w większości ważnych zaburzeń chorobowych (14). W osoczu 4,5-5,5 mg/100 ml Ca2+ zmijduje się w równowadze z 0,87- -1,12 mmol/ł (3,5-4,5 mg%) Ca Prot.

regulacja-wapnia-w-ustroju

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Zalety rozkładanej kanapy

    Zalety rozkładanej kanapy

    Rozkładana kanapa to chyba najpopularniejszy i najlepiej sprzedający się mebel w naszym kraju od dziesięcioleci. Kanapy tego rodzaju pojawiają się w salonach, pokojach dziecięcych i młodzieżowych oraz nawet sypialniach. Dobrze, rozkładana kanapa to niekończąca się ilość zalet, która często idzie w parze z niezbyt wysoką ceną. Zastanawiasz się, czy warto ją kupić do swojego domu?

  • Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Większość z nas na co dzień spędza sporo czasu przy biurku. Niezależnie od tego, czy jesteśmy uczniami, studentami, czy też pracujemy w biurze, jednym z podstawowych mebli, z których korzystamy jest fotel biurowy. To mebel, który jest obowiązkowym wyposażeniem biur, pokoju dziecięcego lub domowego gabinetu oraz przestrzeni, do korzystania z komputera w domu. Wbrew pozorom