|  | 

Zdrowie

Po operacji

W świetle rany uwidacznia się mięsień dźwigacz jądra. Należy go krzyżowo rozwarstwić nożyczkami. Umożliwi to wydobycie elementów powrózka nasiennego. Po zidentyfikowaniu worka przepuklinowego trzeba naciąć osłonki łącznotkankowe i oddzielić naczynia krwionośne i nasieniowód od worka. Worek przepukliny jest utworzony przez nie zarośnięty wyrostek pochwowy otrzewnej. Ująwszy go pincetą na szczycie otwiera się nożem. Sprawdza się zawartość worka i potwierdziwszy w głębi jamy otrzewnej obecność trzew oddziela obwodową część nożyczkami. W przypadku obecności w świetle worka wyrostka robaczkowego poleca się jego usunięcie. W przypadku przepukliny Littrego usuwa się uchyłek Meckela. Przejrzyste niezawodne wyizolowanie i zabezpieczenie worka przepukliny, oszczędzenie delikatnego nasieniowodu i naczyń krwionośnych zapobiega zanikowi gonady i sprzyja uzyskaniu pomyślnych wyników. Worek prze-pukliny należy podkłuć i podwiązać nicią strunową 3-0. Swobodnie puszczony worek cofa się w okolicę ujścia wewnętrznego kanału pachwinowego.

Przyjęto wykonywać rekonstrukcję kanału, łącząc pojedynczymi szwami jedwabnymi więzadło pachwinowe z mięśniem skośnym wewnętrznym, który łagodnie zamyka kanał pachwinowy od przodu i od góry. Następnie rozcięgno mięśnia skośnego zeszywa się szwem ciągłym, strunowym 3-0 lub 4-0. Powięź podskórną (Skarpy) zeszywa się pojedynczymi szwami strunowymi. Kilka szwów pojedynczych zbliża tkankę podskórną tak, aby węzeł znalazł się w głębszej warstwie. Skórę zeszywa się pojedynczymi szwami jednorodnymi, monofilowymi, starając się nie dociągnąć węzełków, aby nie spowodować martwicy i tworzenia się przerosłej blizny w obrębie szwów. Niektórzy chirurdzy zakładają szew ciągły, śródskórny. Opatrunek gazowy kończy zabieg. Podobnie wykonują operację Gross i Fergusson. U najmłodszych dzieci, według Czernego, nie wzmacnia się kanału. Zabieg polega jedynie na odprowadzeniu wypreparowanego i podwiązanego worka przepuklinowego do jamy otrzewnej. Po tego typu operacjach zdarzają się nawroty.

Po operacji trzeba sprawdzić, czy jądro jest w mosznie. U chłopców zaleca się w razie potrzeby odklejenie napletka za pomocą tępej, metalowej sondy. Szwy trzeba zdjąć 7 dnia po operacji. Zwraca się uwagę na to, aby niemowlę do tego czasu nie miało wkładanych pieluch między krocze.

po-operacji

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Zalety rozkładanej kanapy

    Zalety rozkładanej kanapy

    Rozkładana kanapa to chyba najpopularniejszy i najlepiej sprzedający się mebel w naszym kraju od dziesięcioleci. Kanapy tego rodzaju pojawiają się w salonach, pokojach dziecięcych i młodzieżowych oraz nawet sypialniach. Dobrze, rozkładana kanapa to niekończąca się ilość zalet, która często idzie w parze z niezbyt wysoką ceną. Zastanawiasz się, czy warto ją kupić do swojego domu?

  • Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Większość z nas na co dzień spędza sporo czasu przy biurku. Niezależnie od tego, czy jesteśmy uczniami, studentami, czy też pracujemy w biurze, jednym z podstawowych mebli, z których korzystamy jest fotel biurowy. To mebel, który jest obowiązkowym wyposażeniem biur, pokoju dziecięcego lub domowego gabinetu oraz przestrzeni, do korzystania z komputera w domu. Wbrew pozorom