|  | 

Zdrowie

Nie zamknięty wyrostek pochwowy

Nie zamknięty wyrostek pochwowy, stanowiący wrota przepukliny, może być przyczyną zatrzymania zstępującego jądra, które wówczas można odnaleźć w kanale lub poza kanałem, zbłąkane w kierunku krocza, uda lub okolicy łonowej. Obecność gonady w worku przepukliny u dziewczynek wymaga ustalenia płci chromosomalnej i wykonania kariotypu. Jest to jedyny sposób, aby w okresie noworodkowo-niemowlęcym rozpoznać zespół Morrisa, zespół feminizującego jądra, nawet gdy brak wyraźnych odchyleń budowy krocza.

Pierwsze objawy przepukliny pachwinowej można wykryć wkrótce po urodzeniu. U dzieci przedwcześnie urodzonych wyrostek pochwowy zarasta później, stąd przepukliny ujawniają się szybciej niż u dzieci donoszonych, z prawidłową masą ciała. Momentem sprzyjającym ujawnianiu się zmian są przeważnie infekcje dróg oddechowych lub utrzymujące się zaparcia. Wzmożone ciśnienie wewnątrzbrzuszne sprzyja powstawaniu wady.

U najmłodszych dzieci objawem wskazującym na istnienie przepukliny jest kuliste wygórowanie tkanek miękkich na wysokości ujścia zewnętrznego kanału pachwinowego. W późniejszym okresie napór tłoczni brzusznej powoduje poszerzenie wyrostka pochwowego i przechodzenie zawartości worka przepukliny w obręb moszny. Delikatny ucisk palcem na wspomniane wygórowanie powoduje cofanie się zawartości worka do jamy brzusznej, co potwierdza badającemu słuszność rozpoznania. Zawartość worka cofa się również samoistnie w spokoju, podczas snu dziecka.

nie-zamkniety-wyrostek-pochwowy

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Zalety rozkładanej kanapy

    Zalety rozkładanej kanapy

    Rozkładana kanapa to chyba najpopularniejszy i najlepiej sprzedający się mebel w naszym kraju od dziesięcioleci. Kanapy tego rodzaju pojawiają się w salonach, pokojach dziecięcych i młodzieżowych oraz nawet sypialniach. Dobrze, rozkładana kanapa to niekończąca się ilość zalet, która często idzie w parze z niezbyt wysoką ceną. Zastanawiasz się, czy warto ją kupić do swojego domu?

  • Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Większość z nas na co dzień spędza sporo czasu przy biurku. Niezależnie od tego, czy jesteśmy uczniami, studentami, czy też pracujemy w biurze, jednym z podstawowych mebli, z których korzystamy jest fotel biurowy. To mebel, który jest obowiązkowym wyposażeniem biur, pokoju dziecięcego lub domowego gabinetu oraz przestrzeni, do korzystania z komputera w domu. Wbrew pozorom