Rate this post

Iluzje i wszelkie złudzenia z nią związane bardzo często odbierane są jako halucynacje, a dla wielu są objawem choroby psychicznej. Jednak udowodniono, że iluzje występują także u ludzi zdrowych, nie cierpiących na żadne schorzenia psychiczne. Jaka jest więc prawda na temat iluzji?

Złudzenia iluzjonistyczne są to przeróżne, zniekształcone interpretacje istniejących bodźców zewnętrznych. Główną przyczyną iluzji jest specyficzne pobudzenie emocjonalne, a także niedostateczna uwaga czy koncentracja. Przykładem takiego złudzenia może być interpretacja ubrań położonych na krześle w ciemnym pokoju jako człowieka.

Również całkowicie zdrowe osoby ulegają wpływowi iluzji. Jednak zdrowy psychicznie człowiek jest w stanie skorygować złudzenie z rzeczywistością. Przykładem może być sytuacja, w której widzimy człowieka, który wydaje nam się być osobą, która nie przebywa w danej chwili poza zasięgiem naszego wzroku. Człowiek ma wtedy świadomość, że to nie może być ta osoba. W przypadku jakiejkolwiek psychopatologii, racjonalne wyjaśnienie, że dana osoba nie może znajdować się w tym miejscu jest niedostateczne.

Większość ludzi podobnie postrzega złudzenia. Iluzja może dotyczyć każdego ze zmysłów. Najlepiej zbadane i zrozumiałe przez naukę są złudzenia wzrokowe. Dzieje się tak dlatego, że wzrok zdecydowanie dominuje nad innymi zmysłami. Oprócz tego iluzja może zostać podzielona jeszcze na:

iluzje słuchowe
dotykowe
smakowe i węchowe.

Zdarza się często, że iluzja bądź inne złudzenia są mylone z halucynacjami. Trzeba jednak wiedzieć, że istnieje zasadnicza różnica między jednym, a drugim. Mianowicie halucynacje powstają bez udziału bodźców zewnętrznych i są samoistne. Występują z reguły jako objaw niektórych psychopatologii i wymagają hospitalizacji.