|  | 

Zdrowie

Nefrolog Kraków

Nerki i związek z nadciśnieniem tętniczym

Dla wielu ludzi związek fizjologiczny pomiędzy nerkami a ciśnieniem tętniczym nie istnieje. Powszechnie kojarzy się ciśnienie tętnicze wyłącznie z mięśniem sercowym, podczas gdy inne istotne elementy jak naczynia, czy też krążenie nerkowe są pomijane – jest to przyczyna późnego zgłaszania się do lekarza i poszukiwania przyczyn złego stanu zdrowia.

Co więc należy zrobić?

Na ogół, 95% wszystkich chorych z nadciśnieniem cierpi na idiopatyczną formę tego schorzenia. To oznacza, iż nie ma jednej, łatwej do modyfikacji przyczyny wystąpienia choroby. Tylko 5% nadciśnienia związanego jest z nerkami. Leczeniem wtórnego nadciśnienia zajmuje się na ogół hipertensjolog oraz nefrolog Kraków.

Nerki są bardzo istotne z punktu widzenia leczenia zaburzeń ciśnienia. Praktycznie wszystkie leki odpowiadające za obniżanie ciśnienia oddziaływają pośrednio lub bezpośrednio na nerki, redukując poziom reniny i hamując oś renina-angiotensyna-aldosteron, jeden z najważniejszych endogennych regulatorów ciśnienia w organizmie człowieka!

nefrolog-krakow

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Zalety rozkładanej kanapy

    Zalety rozkładanej kanapy

    Rozkładana kanapa to chyba najpopularniejszy i najlepiej sprzedający się mebel w naszym kraju od dziesięcioleci. Kanapy tego rodzaju pojawiają się w salonach, pokojach dziecięcych i młodzieżowych oraz nawet sypialniach. Dobrze, rozkładana kanapa to niekończąca się ilość zalet, która często idzie w parze z niezbyt wysoką ceną. Zastanawiasz się, czy warto ją kupić do swojego domu?

  • Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Większość z nas na co dzień spędza sporo czasu przy biurku. Niezależnie od tego, czy jesteśmy uczniami, studentami, czy też pracujemy w biurze, jednym z podstawowych mebli, z których korzystamy jest fotel biurowy. To mebel, który jest obowiązkowym wyposażeniem biur, pokoju dziecięcego lub domowego gabinetu oraz przestrzeni, do korzystania z komputera w domu. Wbrew pozorom