|  | 

Zdrowie

PRZEPUKLINY BOCZNE BRZUCHA

Przepukliny boczne brzucha są wadą rozwojową, która polega na całkowitym lub częściowym wrodzonym braku mięśni powłoki brzusznej. Niedorozwój dotyczy przeważnie mięśni skośnych: zewnętrznych i wewnętrznych, rzadziej poprzecznego, prostego i czworobocznego lędźwi.

Czynnik teratogenny, który zaburza rozwój mięśni szkieletowych, może jednocześnie uszkodzić mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i układu moczowego. Wada ujawnia się zaraz po urodzeniu. Powłoka brzuszna jest wiotka, pofałdowana

i pomarszczona, jakby zlewająca się na boki. Przez zmienioną skórę wyczuwa się bez trudu narządy jamy brzusznej. Wrodzony niedorozwój mięśni ściany brzucha współistnieje z innymi wadami rozwojowymi, a zwłaszcza z wadami układu moczowego. Najbardziej znany jest trójzespół wad, w którym niedorozwojom powłoki brzucha towarzyszą olbrzymie moczowody i niezstąpienie jąder. Obserwowano inne wady: przetrwały moczownik, wodonercze, nadmierne powiększenie pęcherza moczowego, wady serca, układu pokarmowego, układu oddechowego, ośrodkowego układu nerwowego i narządów ruchu.

przepukliny-boczne-brzucha

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Zalety rozkładanej kanapy

    Zalety rozkładanej kanapy

    Rozkładana kanapa to chyba najpopularniejszy i najlepiej sprzedający się mebel w naszym kraju od dziesięcioleci. Kanapy tego rodzaju pojawiają się w salonach, pokojach dziecięcych i młodzieżowych oraz nawet sypialniach. Dobrze, rozkładana kanapa to niekończąca się ilość zalet, która często idzie w parze z niezbyt wysoką ceną. Zastanawiasz się, czy warto ją kupić do swojego domu?

  • Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Większość z nas na co dzień spędza sporo czasu przy biurku. Niezależnie od tego, czy jesteśmy uczniami, studentami, czy też pracujemy w biurze, jednym z podstawowych mebli, z których korzystamy jest fotel biurowy. To mebel, który jest obowiązkowym wyposażeniem biur, pokoju dziecięcego lub domowego gabinetu oraz przestrzeni, do korzystania z komputera w domu. Wbrew pozorom