|  | 

Zdrowie

PRZEPUKLINA SZNURA PĘPOWINOWEGO

Przepuklina sznura pępowinowego powstaje w 4-6jmiesiącu życia płodowego w wyniku niecałkowitego zamknięcia się zewnętrznej jamy ciała zarodka. Są to zwykle przepukliny mniejszych rozmiarów, pokryte otrzewną i workiem owodniowym sznura pępowiny, którego zakończenie znajduje się na szczycie guza przepuklinowego. Ubytek nie przekracza 4 cm. W worku znajdują się tylko jelita cienkie. U podstawy widoczny charakterystyczny kołnierz skóry uniesionej na wysokości 1-2 cm. Rokowanie jest pomyślne.

Leczenie. Leczenie chirurgiczne polega na przecięciu owodni w miejscu odejścia od niej pępowiny, na oddzieleniu owodni aż do brzegów skóry oraz na wycięciu brzegów skórnych ubytku łącznie z resztkami owodni i galarety Whartona (tkanka łączna galaretowata z pępowiny ludzkiej). Po skontrolowaniu trzew i odprowadzeniu ich do jamy brzusznej zeszywa się warstwowo otrzewną, mięśnie, powięzie i skórę brzucha. Opatrunek wzmacnia się pasami przylepca.

przepuklina-sznura-pepowinowego

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Zalety rozkładanej kanapy

    Zalety rozkładanej kanapy

    Rozkładana kanapa to chyba najpopularniejszy i najlepiej sprzedający się mebel w naszym kraju od dziesięcioleci. Kanapy tego rodzaju pojawiają się w salonach, pokojach dziecięcych i młodzieżowych oraz nawet sypialniach. Dobrze, rozkładana kanapa to niekończąca się ilość zalet, która często idzie w parze z niezbyt wysoką ceną. Zastanawiasz się, czy warto ją kupić do swojego domu?

  • Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Większość z nas na co dzień spędza sporo czasu przy biurku. Niezależnie od tego, czy jesteśmy uczniami, studentami, czy też pracujemy w biurze, jednym z podstawowych mebli, z których korzystamy jest fotel biurowy. To mebel, który jest obowiązkowym wyposażeniem biur, pokoju dziecięcego lub domowego gabinetu oraz przestrzeni, do korzystania z komputera w domu. Wbrew pozorom