|  | 

Zdrowie

Normalny dorosły człowiek

Normalny dorosły człowiek ma hemoglobinę A. Noworodek ma 70°/o hemoglobiny F. Kłopoty zdarzają się, gdy czerwone krwinki zawierają hemoglobinę S, hemoglobinę C (także częściej u Murzynów) lub przy beta-talasemii (spotykanej w pasie Morza Śródziemnego do Chin oraz u części murzyńskiej ludności Afryki Zachodniej i Indii Zachodnich).

OBJAWY. Oprócz niedokrwistości typu hemolitycznego lub aplastycznego (z powodu zmian w kościach i zawałów) należą tu: 1) zakrzepowe uszkodzenie płuc, nerek, kości lub mózgu 2) krwawienia do różnych narządów, łącznie z ciałem szklistym oka i trzewiami jamy brzusznej 3) przesunięcie krzywej dysocjacji hemoglobiny w prawo 4) powiększenie serca .5) powiększenie wątroby i śledziony. Do klasycznych objawów należą żółtaczka, gorączka, bóle brzucha, ostre bóle w stawach i kościach typu reumatycznego, krwinkomocz, krwawienie z nosa, bolesne wzwody oraz owrzodzenie podudzi. Chorobę można rozpoznać u dzieci skarżących się na napady złego samopoczucia, podwyższonej temperatury, bóle brzucha i kończyn oraz mających niedokrwistość.

Chorzy są kwalifikowani do operacji z powodu 1) bólów brzucha wywołanych przez zmiany naczyniowe 2) zapalenia szpiku i kości 3) priapismu 4) owrzodzenia podudzi

normalny-dorosly-czlowiek

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Zalety rozkładanej kanapy

    Zalety rozkładanej kanapy

    Rozkładana kanapa to chyba najpopularniejszy i najlepiej sprzedający się mebel w naszym kraju od dziesięcioleci. Kanapy tego rodzaju pojawiają się w salonach, pokojach dziecięcych i młodzieżowych oraz nawet sypialniach. Dobrze, rozkładana kanapa to niekończąca się ilość zalet, która często idzie w parze z niezbyt wysoką ceną. Zastanawiasz się, czy warto ją kupić do swojego domu?

  • Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Większość z nas na co dzień spędza sporo czasu przy biurku. Niezależnie od tego, czy jesteśmy uczniami, studentami, czy też pracujemy w biurze, jednym z podstawowych mebli, z których korzystamy jest fotel biurowy. To mebel, który jest obowiązkowym wyposażeniem biur, pokoju dziecięcego lub domowego gabinetu oraz przestrzeni, do korzystania z komputera w domu. Wbrew pozorom