|  | 

Zdrowie

Regulacja cytrynianów w osoczu

Regulacja cytrynianów w osoczu
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Regulacja cytrynianów w osoczu

Zdolność cytrynianów do tworzenia rozpuszczalnych związków z wapniem odgrywa ważną rolę w jego wchłanianiu z jelita. We krwi jednak cytryniany wiążą jedynie 3% całkowitego wapnia i nie odgrywają istotnej roli w tym zakresie.

Działanie hormonu przytarczyc. Parathormon zwiększa stężenie wapnia w osoczu i płynie pozalcomórkowym, działając głównie na nerki, kości i pośrednio poprzez witaminę D na jelito, zapobiega hipokalcemii (8, 22) przez:

-1) zwiększenie resorpcji wapnia w nerkach, 2) zwiększenie wchłaniania wapnia w jelicie, 3) uwalnianie wapnia z kości, 4) zwiększenie wydalania fosforanów i wodorowęglanów (dwuwęglanów) przez nerki i zmniejszenie ich stężenia w osoczu.

regulacja-cytrynianow-w-osoczu

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Śpiączka cukrzycowa

    Śpiączka cukrzycowa

    -6. Śpiączka cukrzycowa. Leczenia wymagają następujące zaburzenia: 1) niedobór insuliny, 2) odwodnienie, 3) utrata jonów sodu i potasu, 4) kwasica metaboliczna, 5) choroba leżąca u podstawy zaburzeń. Insulina ma w ustroju krótki okres półtrwania (5 minut), lepiej zatem podawać ją często, lecz w małych dawkach. Wodorowęglan sodu stosuje się w małych dawkach jako roztwór izotoniczny

  • Spadek ciśnienia jest niedostateczny

    Spadek ciśnienia jest niedostateczny

    – 5.2, 5.3. Jeżeli kilkudniowe stosowanie leku nie wywołuje zamierzonego spadku ciśnienia tętniczego, należy dawkę leku zwiększyć do poziomu górnej dawki leczniczej (upewniając się uprzednio, że chory podporządkowuje się zaleceniom dietetycznym i farmakologicznym). Jeżeli pomimo takiego postępowania spadek ciśnienia jest niedostateczny, należy przejść do terapii dwoma lekami przeciwnadciśnieniowymi (p. tab. 5.3). Leczenie to polega na