|  | 

Zdrowie

Regulacja cytrynianów w osoczu

Regulacja cytrynianów w osoczu

Zdolność cytrynianów do tworzenia rozpuszczalnych związków z wapniem odgrywa ważną rolę w jego wchłanianiu z jelita. We krwi jednak cytryniany wiążą jedynie 3% całkowitego wapnia i nie odgrywają istotnej roli w tym zakresie.

Działanie hormonu przytarczyc. Parathormon zwiększa stężenie wapnia w osoczu i płynie pozalcomórkowym, działając głównie na nerki, kości i pośrednio poprzez witaminę D na jelito, zapobiega hipokalcemii (8, 22) przez:

-1) zwiększenie resorpcji wapnia w nerkach, 2) zwiększenie wchłaniania wapnia w jelicie, 3) uwalnianie wapnia z kości, 4) zwiększenie wydalania fosforanów i wodorowęglanów (dwuwęglanów) przez nerki i zmniejszenie ich stężenia w osoczu.

regulacja-cytrynianow-w-osoczu

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Zalety rozkładanej kanapy

    Zalety rozkładanej kanapy

    Rozkładana kanapa to chyba najpopularniejszy i najlepiej sprzedający się mebel w naszym kraju od dziesięcioleci. Kanapy tego rodzaju pojawiają się w salonach, pokojach dziecięcych i młodzieżowych oraz nawet sypialniach. Dobrze, rozkładana kanapa to niekończąca się ilość zalet, która często idzie w parze z niezbyt wysoką ceną. Zastanawiasz się, czy warto ją kupić do swojego domu?

  • Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Większość z nas na co dzień spędza sporo czasu przy biurku. Niezależnie od tego, czy jesteśmy uczniami, studentami, czy też pracujemy w biurze, jednym z podstawowych mebli, z których korzystamy jest fotel biurowy. To mebel, który jest obowiązkowym wyposażeniem biur, pokoju dziecięcego lub domowego gabinetu oraz przestrzeni, do korzystania z komputera w domu. Wbrew pozorom