|  | 

Zdrowie

PRZEPUKLINY PACHWINOWE ZEŚLIZGOWE

PRZEPUKLINY PACHWINOWE ZEŚLIZGOWE
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Przepuklina pachwinowa ześlizgowa jest to stan, w którym pęcherz moczowy łub pozaotrzewnowa część jelita ślepego zsuwa się ku dołowi wzdłuż przyśrodkowej ściany worka przepukliny. Wpuldający się narząd nie jest pokryty otrzewną, a rozpoznanie utrudnia tłuszcz przyotrzewnowy, otaczający pęcherz moczowy w pobliżu wewnętrznego ujścia kanału pachwinowego. Pociąganie tworu uznanego mylnie za worek przepuklinowy i wysokie podwiązanie może spowodować nieumyślne uszkodzenie pęcherza moczowego z jego wszystkimi niekorzystnymi skutkami. Podobnie istnieje obawa uszkodzenia kątnicy. Z tego względu w przypadku przepukliny ześlizgowej zamknięcie worka przepuklinowego wykonuje się w taki sposób, aby szew kapciucliowy prowadzony był wewnątrz worka ponad wślizgującym się narządem. Ten rodzaj przepukliny spotyka się częściej u noworodków pici żeńskiej.

PRZEPUKLINA UDOWA (hernia femoralis). Przepukliną udową określa się stan, w którym trzewa wypuklają się do worka otrzewnowego na zewnątrz przez kanał udowy. Punktem wyjścia przepukliny udowej jest przestrzeń zawarta pomiędzy żyłą udową a wklęsłą powierzchnią wię- zadła łonowo-pachwinowego Gimbernata. W tej przestrzeni znajduje się zwykle luźna tkanka łączna i naczynia chłonne.

Kanał udowy, długości 3-4 cm, przebiega od otworu w przyśrodkowym odcinku rozstępu naczyń do rozworu żyły odpiśzczelowej powięzi szerokiej uda. Od góry kanał udowy jest ograniczony przez więzadło pachwinowe, od dołu przez więzadło łonowe. Worek przepuklinowy stanowi uwypuklenie otrzewnej, ale pierwotną przyczyną przepukliny jest obecność wrodzonego ubytku w powięzi poprzecznej.

przepukliny-pachwinowe-zeslizgowe

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Śpiączka cukrzycowa

    Śpiączka cukrzycowa

    -6. Śpiączka cukrzycowa. Leczenia wymagają następujące zaburzenia: 1) niedobór insuliny, 2) odwodnienie, 3) utrata jonów sodu i potasu, 4) kwasica metaboliczna, 5) choroba leżąca u podstawy zaburzeń. Insulina ma w ustroju krótki okres półtrwania (5 minut), lepiej zatem podawać ją często, lecz w małych dawkach. Wodorowęglan sodu stosuje się w małych dawkach jako roztwór izotoniczny

  • Spadek ciśnienia jest niedostateczny

    Spadek ciśnienia jest niedostateczny

    – 5.2, 5.3. Jeżeli kilkudniowe stosowanie leku nie wywołuje zamierzonego spadku ciśnienia tętniczego, należy dawkę leku zwiększyć do poziomu górnej dawki leczniczej (upewniając się uprzednio, że chory podporządkowuje się zaleceniom dietetycznym i farmakologicznym). Jeżeli pomimo takiego postępowania spadek ciśnienia jest niedostateczny, należy przejść do terapii dwoma lekami przeciwnadciśnieniowymi (p. tab. 5.3). Leczenie to polega na