|  | 

Zdrowie

PRZEPUKLINY PACHWINOWE ZEŚLIZGOWE

Przepuklina pachwinowa ześlizgowa jest to stan, w którym pęcherz moczowy łub pozaotrzewnowa część jelita ślepego zsuwa się ku dołowi wzdłuż przyśrodkowej ściany worka przepukliny. Wpuldający się narząd nie jest pokryty otrzewną, a rozpoznanie utrudnia tłuszcz przyotrzewnowy, otaczający pęcherz moczowy w pobliżu wewnętrznego ujścia kanału pachwinowego. Pociąganie tworu uznanego mylnie za worek przepuklinowy i wysokie podwiązanie może spowodować nieumyślne uszkodzenie pęcherza moczowego z jego wszystkimi niekorzystnymi skutkami. Podobnie istnieje obawa uszkodzenia kątnicy. Z tego względu w przypadku przepukliny ześlizgowej zamknięcie worka przepuklinowego wykonuje się w taki sposób, aby szew kapciucliowy prowadzony był wewnątrz worka ponad wślizgującym się narządem. Ten rodzaj przepukliny spotyka się częściej u noworodków pici żeńskiej.

PRZEPUKLINA UDOWA (hernia femoralis). Przepukliną udową określa się stan, w którym trzewa wypuklają się do worka otrzewnowego na zewnątrz przez kanał udowy. Punktem wyjścia przepukliny udowej jest przestrzeń zawarta pomiędzy żyłą udową a wklęsłą powierzchnią wię- zadła łonowo-pachwinowego Gimbernata. W tej przestrzeni znajduje się zwykle luźna tkanka łączna i naczynia chłonne.

Kanał udowy, długości 3-4 cm, przebiega od otworu w przyśrodkowym odcinku rozstępu naczyń do rozworu żyły odpiśzczelowej powięzi szerokiej uda. Od góry kanał udowy jest ograniczony przez więzadło pachwinowe, od dołu przez więzadło łonowe. Worek przepuklinowy stanowi uwypuklenie otrzewnej, ale pierwotną przyczyną przepukliny jest obecność wrodzonego ubytku w powięzi poprzecznej.

przepukliny-pachwinowe-zeslizgowe

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Zalety rozkładanej kanapy

    Zalety rozkładanej kanapy

    Rozkładana kanapa to chyba najpopularniejszy i najlepiej sprzedający się mebel w naszym kraju od dziesięcioleci. Kanapy tego rodzaju pojawiają się w salonach, pokojach dziecięcych i młodzieżowych oraz nawet sypialniach. Dobrze, rozkładana kanapa to niekończąca się ilość zalet, która często idzie w parze z niezbyt wysoką ceną. Zastanawiasz się, czy warto ją kupić do swojego domu?

  • Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Większość z nas na co dzień spędza sporo czasu przy biurku. Niezależnie od tego, czy jesteśmy uczniami, studentami, czy też pracujemy w biurze, jednym z podstawowych mebli, z których korzystamy jest fotel biurowy. To mebel, który jest obowiązkowym wyposażeniem biur, pokoju dziecięcego lub domowego gabinetu oraz przestrzeni, do korzystania z komputera w domu. Wbrew pozorom