|  | 

Zdrowie

PRZEPUKLINA PACHWINOWA

Przemieszczenie trzew poza jamę otrzewnej, przez nie zarośnięty wyrostek pochwowy otrzewnej, przebiegający wzdłuż kanału pachwinowego, nosi nazwę przepukliny pachwinowej.

Obecność wyrostka pochwowego otrzewnej w kanale pachwinowym jest uwarunkowana zstąpieniem jądra w okresie życia płodowego. Przed urodzeniem dziecka wyrostek pochwowy otrzewnej zarasta. Część obwodowa stanowi osłonki jądra. Część bliższa zamyka się na poziomie wewnętrznego kanału pachwinowego, a jej ściana przyśrodkowa przylega bezpośrednio do osłonek powrózka nasiennego. W tym ujęciu przepuklina pachwinowa u dzieci, we wczesnym okresie ich życia, jest uważana za wadę rozwojową.

Drożny wyrostek pochwowy otrzewnej staje się wotami przepukliny. U dziewczynek wspomniany wyrostek nazywa się kanałem lub uchyłkiem Nuclca. Jest to często spotykane zaburzenie. Odsetek przepuklin pachwinowych u dzieci ustala się w granicach do 13%. W przeważającej większości przepuklina pachwinowa występuje u chłopców. Na ogól stwierdza się ją wkrótce po urodzeniu, zwłaszcza u przedwcześnie urodzonych lub w okresie niemowlęcym, rzadziej później.

przepuklina-pachwinowa

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Zalety rozkładanej kanapy

    Zalety rozkładanej kanapy

    Rozkładana kanapa to chyba najpopularniejszy i najlepiej sprzedający się mebel w naszym kraju od dziesięcioleci. Kanapy tego rodzaju pojawiają się w salonach, pokojach dziecięcych i młodzieżowych oraz nawet sypialniach. Dobrze, rozkładana kanapa to niekończąca się ilość zalet, która często idzie w parze z niezbyt wysoką ceną. Zastanawiasz się, czy warto ją kupić do swojego domu?

  • Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Większość z nas na co dzień spędza sporo czasu przy biurku. Niezależnie od tego, czy jesteśmy uczniami, studentami, czy też pracujemy w biurze, jednym z podstawowych mebli, z których korzystamy jest fotel biurowy. To mebel, który jest obowiązkowym wyposażeniem biur, pokoju dziecięcego lub domowego gabinetu oraz przestrzeni, do korzystania z komputera w domu. Wbrew pozorom