|  | 

Zdrowie

PRZEPUKLINA PACHWINOWA

PRZEPUKLINA PACHWINOWA
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Przemieszczenie trzew poza jamę otrzewnej, przez nie zarośnięty wyrostek pochwowy otrzewnej, przebiegający wzdłuż kanału pachwinowego, nosi nazwę przepukliny pachwinowej.

Obecność wyrostka pochwowego otrzewnej w kanale pachwinowym jest uwarunkowana zstąpieniem jądra w okresie życia płodowego. Przed urodzeniem dziecka wyrostek pochwowy otrzewnej zarasta. Część obwodowa stanowi osłonki jądra. Część bliższa zamyka się na poziomie wewnętrznego kanału pachwinowego, a jej ściana przyśrodkowa przylega bezpośrednio do osłonek powrózka nasiennego. W tym ujęciu przepuklina pachwinowa u dzieci, we wczesnym okresie ich życia, jest uważana za wadę rozwojową.

Drożny wyrostek pochwowy otrzewnej staje się wotami przepukliny. U dziewczynek wspomniany wyrostek nazywa się kanałem lub uchyłkiem Nuclca. Jest to często spotykane zaburzenie. Odsetek przepuklin pachwinowych u dzieci ustala się w granicach do 13%. W przeważającej większości przepuklina pachwinowa występuje u chłopców. Na ogól stwierdza się ją wkrótce po urodzeniu, zwłaszcza u przedwcześnie urodzonych lub w okresie niemowlęcym, rzadziej później.

przepuklina-pachwinowa

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Śpiączka cukrzycowa

    Śpiączka cukrzycowa

    -6. Śpiączka cukrzycowa. Leczenia wymagają następujące zaburzenia: 1) niedobór insuliny, 2) odwodnienie, 3) utrata jonów sodu i potasu, 4) kwasica metaboliczna, 5) choroba leżąca u podstawy zaburzeń. Insulina ma w ustroju krótki okres półtrwania (5 minut), lepiej zatem podawać ją często, lecz w małych dawkach. Wodorowęglan sodu stosuje się w małych dawkach jako roztwór izotoniczny

  • Spadek ciśnienia jest niedostateczny

    Spadek ciśnienia jest niedostateczny

    – 5.2, 5.3. Jeżeli kilkudniowe stosowanie leku nie wywołuje zamierzonego spadku ciśnienia tętniczego, należy dawkę leku zwiększyć do poziomu górnej dawki leczniczej (upewniając się uprzednio, że chory podporządkowuje się zaleceniom dietetycznym i farmakologicznym). Jeżeli pomimo takiego postępowania spadek ciśnienia jest niedostateczny, należy przejść do terapii dwoma lekami przeciwnadciśnieniowymi (p. tab. 5.3). Leczenie to polega na