|  | 

Zdrowie

Postępowanie zachowawcze

Postępowanie zachowawcze
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Leczenie. Postępowanie zachowawcze. Wskazaniem do leczenia zachowawczego są duże przepukliny pępowinowe, o wymiarach wrót przekraczających 5 cm średnicy, pokryte nie uszkodzonym workiem owodniowym. Decyzję takiego postępowania można podjąć u noworodków w bardzo złym stanie, obciążonych innymi wadami, u dzieci z masą ciała poniżej 2000-2500 g, ale u których nie stwierdza się objawów niedrożności przewodu pokarmowego.

Zasadą leczenia zachowawczego jest stosowanie odkażających opatrunków na pokrywę owodniową. Nawiązując do metody Ahlfelda z 1899 r., który stosował alkohol i skręcał pępowinę, doprowadzając stopniowo do przemieszczenia zawartości przepukliny do brzucha, zaleca się obecnie wywieranie nieznacznego ucisku na guz za pomocą elastycznej opaski. Po paru tygodniach, a nawet miesiącach, powierzchnia guza pokrywa się naskórkiem. Przepuklina pępowinowa przekształca się w przepuklinę okolicy pępkowej, pokrytą ścieńczałą skórą.

Środkami odkażającymi obecnie stosowanymi są: 0,25% Argentum nitricum, 5% alkoholowy roztwór chlorhelcsydyny (preparat Hibitane), a potem solcoseryl: żel i krem.

postepowanie-zachowawcze

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Śpiączka cukrzycowa

    Śpiączka cukrzycowa

    -6. Śpiączka cukrzycowa. Leczenia wymagają następujące zaburzenia: 1) niedobór insuliny, 2) odwodnienie, 3) utrata jonów sodu i potasu, 4) kwasica metaboliczna, 5) choroba leżąca u podstawy zaburzeń. Insulina ma w ustroju krótki okres półtrwania (5 minut), lepiej zatem podawać ją często, lecz w małych dawkach. Wodorowęglan sodu stosuje się w małych dawkach jako roztwór izotoniczny

  • Spadek ciśnienia jest niedostateczny

    Spadek ciśnienia jest niedostateczny

    – 5.2, 5.3. Jeżeli kilkudniowe stosowanie leku nie wywołuje zamierzonego spadku ciśnienia tętniczego, należy dawkę leku zwiększyć do poziomu górnej dawki leczniczej (upewniając się uprzednio, że chory podporządkowuje się zaleceniom dietetycznym i farmakologicznym). Jeżeli pomimo takiego postępowania spadek ciśnienia jest niedostateczny, należy przejść do terapii dwoma lekami przeciwnadciśnieniowymi (p. tab. 5.3). Leczenie to polega na