|  | 

Zdrowie

Ostra niewydolność oddechowa

(Patrz także artykuły przeglądowe: Barrie H., Lancet, 1963, 1, 650 Cockburn F., Br. J. Anaesth., 1971, 43, 886 Stoneman M. E. R. i Orme F. L., Proc. R. Soc. Med., 1970, 63, 485).

Ostra niewydolność oddechowa (RDS – respiratory distress syndrome)220. Idiopatycz- na ostra niewydolność oddechowa noworodków jest najczęstszą przyczyną zgonów żywo urodzonych wcześniaków. Częstość występowania jest proporcjonalna do stopnia wcześniactwa i jest mała u dzieci urodzonych o czasie. Jedno dziecko na 200 żywo urodzonych umiera z powodu niewydolności oddechowej w ciągu pierwszych paru dni życia. Tyle samo dzieci zapada na ostrą niewydolność oddechową, lecz powraca do zdrowia. Zespół może objawiać się natychmiast po urodzeniu lub kilka godzin później i charakteryzuje się silnym wciąganiem ściany klatki piersiowej w czasie wdechu, sinicą, zwiększoną częstością oddychania oraz głośnym wydechem. Zwykle wracają do zdrowia dzieci, które przeżywają trzeci dzień choroby. Płuca są silnie niedodmowe i radiologicznie przedstawiają obraz „tłuczonego szkła”. Pęcherzyki i oskrzeliki końcowe są wysłane błonami szklistymi, opisanymi po raz pierwszy w r. 1925227. Ta substancja, utrudniająca wentylację pochodzi prawdopodobnie z samych płuc, a nie z zewnątrz. Przypuszcza się, że przyczyną jest brak substancji obniżającej napięcie powierzchniowe w pęcherzykach – surfaktantu228. Surfaktant jest lipoproteiną zawierającą dwu.- palmitynian lecytyny. Jego zadaniem jest utrzymanie stabilności pęcherzyków, czyli działanie przeciwniedodmowe229. Jego poziom w płynie owodniowym wzrasta od 33 tygodnia ciąży. Stosunek jego do innego powierzchniowo czynnego fosfolipidu – sfingo- mieliny – można określić przez nakłucie worka owodniowego umożliwia to ustalenie stopnia ryzyka u dzieci zagrożonych230. Stan taki zdarza się najczęściej u wcześniaków oraz u dzieci matek chorujących na cukrzycę, zatrucie ciążowe lub przy łożysku przodującym. Czynność oddechowa noworodka jest zależna od całkowitej zawartości lipidów, fosfolipidów i lecytyny w płynie owodniowym231.

Przy niedostatecznej wentylacji, zaburzającej równowagę kwascwo-zasadową, dochodzi do hiperkaliemii. Wysuwano przypuszczenie, że rutynowe przetaczanie krwi z łożyska może zmniejszyć częstość występowania. Dziecko powinno przebywać w inkubatorze w wilgotnej atmosferze i w temperaturze 35°C w celu zmniejszenia zużycia tlenu232. Obowiązujące są dokładne badania gazometryczne krwi i wyrównywanie kwasicy metabolicznej wodorowęglanem sodu, podawanym drogą doustną lub dożylną. Atmosfera wzbogacana tlenem powinna zapewniać możliwie bliską normy prężność tlenu we krwi tętniczej.

ostra-niewydolnosc-oddechowa

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Zalety rozkładanej kanapy

    Zalety rozkładanej kanapy

    Rozkładana kanapa to chyba najpopularniejszy i najlepiej sprzedający się mebel w naszym kraju od dziesięcioleci. Kanapy tego rodzaju pojawiają się w salonach, pokojach dziecięcych i młodzieżowych oraz nawet sypialniach. Dobrze, rozkładana kanapa to niekończąca się ilość zalet, która często idzie w parze z niezbyt wysoką ceną. Zastanawiasz się, czy warto ją kupić do swojego domu?

  • Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Wygodny fotel biurowy w stylu klasycznym

    Większość z nas na co dzień spędza sporo czasu przy biurku. Niezależnie od tego, czy jesteśmy uczniami, studentami, czy też pracujemy w biurze, jednym z podstawowych mebli, z których korzystamy jest fotel biurowy. To mebel, który jest obowiązkowym wyposażeniem biur, pokoju dziecięcego lub domowego gabinetu oraz przestrzeni, do korzystania z komputera w domu. Wbrew pozorom